ÜYELİK İŞLEMLERİ

25.12.2018

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Yaşanan Şiddet Olayına Yönelik Basın Açıklaması


 SAYGI DEĞER HALKIMIZ, DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZ VE SAĞLIK EKİBİMİZİN DEĞERLİ ÜYELERİ,


Son zamanlarda giderek artan boyutta karşımıza çıkmakta olan, toplumun hemen her kesiminde insana, doğaya ve hayvana karşı uygulandığına şahit olduğumuz, meslektaşlarımız ve diğer sağlık çalışanları olarak fazlasıyla maruz kaldığımız,  şiddet olaylarını kınamak ve artık “şiddete dur demek“ için buradayız.

Şiddete maruz kalmak ve/veya şahit olmak, hem şiddet mağdurunun hem de şiddete tanık olan diğer insanları etkiler. Bu etkinin izleri, şiddet mağdurlarının yaşamı boyunca devam eder. Şiddetin önüne geçilmesine yönelik etkili önlemlerin alınmaması ise şiddetin normal olarak algılanmasına ve katlanarak kendini büyütmesine yol açar. Bir süre sonra şiddet, bir sorun çözme yolu olarak kabul edilmeye ve uygulanmaya başlar.

Artık sık sık duymaya başladığımız şiddet olaylarından sonuncusu olmasını umduğumuz bir şiddet olayı, 21.12.2018 tarihinde Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanmıştır. Sabaha karşı 05:30 sıralarında yoğun bakım kapılarını kırarak yoğun bakım ünitesine giren hasta yakınları, görevlerini yapmakta olan meslektaşlarımızı ve diğer sağlık çalışanlarına sözel ve fiziksel şiddet uygulamışlardır. Bu olay meslektaşlarımızın ve o anda yoğun bakım ünitesinde bulunan diğer hastalarında can güvenliğini tehlikeye atmıştır. Güvenlik görevlilerinin müdahalesi ile olay can kaybı olmadan kontrol altına alınmış ve gerekli yasal işlemler gerçekleştirilmiştir.

Biz hemşireler, her durumda ve koşulda mesleğimizin bize yüklediği sorumlulukları yerine getirmek üzere ve hatta sınırlarımızı zorlayarak görev ve sorumluklarımızı,  varlık ya da yokluk içinde yerine getirmekteyiz. Çalışma ortamlarımızda, halkımızın hak ettiği nitelikli bakımı sunmak için emeğimizi ortaya koyuyoruz. Ancak can güvenliğimizin sağlanamadığı ortamlarda çalışmak, arzuladığımız nitelikli bakımın verilmesini mümkün kılmayacaktır.

Türk Hemşireler Derneği olarak, yaşanan bu sorunlara şiddete “Sıfır” tolerans bakış açısıyla yaklaşmaktayız. Meslektaşlarımızın ve diğer sağlık çalışanlarının, bu gibi olaylar yanı sıra meslek içi ve meslekler arası da ciddi boyutlarda şiddete maruz kaldıklarını biliyoruz. Diğer şiddet olaylarında olduğu gibi, bu olayda da meslektaşlarımızın yanındayız. Meslektaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları her türlü şiddet olayında ve riskinde ihtiyaç duydukları her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuzu bilmelerini istiyoruz.

Hemşireler ve sağlık çalışanları olarak maruz kaldığımız şiddete, toplumda yaşanan ve giderek artan şiddet örnekleri de eklendiğinde, sağlıkta yaşanan şiddeti çözüme ulaştırmanın yolunun, yalnızca sağlık alanında yaşanan şiddete yönelik önlemler almak değil, toplumsal şiddete yol açan nedenleri de kavrayıp bunları top yekun ele almanın zorunlu olduğuna dikkat çekiyoruz.

Hemşireler ve tüm sağlık çalışanlarının karşı karşıya olduğu sorunlarının çözümünde, yön verici, birleştirici, dayanışmacı çözüm üretmeye yönelik ortam hazırlamasını, belirlenecek yol haritasında toplumsal şiddetin nedenlerinin de irdelenerek çözümleyici yaklaşımlar geliştirilmesini talep ediyoruz.

Saygılarımızla.